22.05.2005 Kimi Räikkönen wygrał Grand Prix Monako F1 nie oddając nawet na chwilę prowadzenia.
Dzisiaj: 22 maja 2012
swiatsportu
Vancouver - Rohbock: tor w Whistler jest za szybki

Redakcja, źródło: PAP/AP
Data: 2010-02-20 15:03
Dział: Sporty zimowe · Saneczkarstwo
 

Amerykańska bobsleistka Shauna Rohbock określiła tor w Whistler jako "głupio szybki" i uznała, że obiekt, na którym w ubiegłym tygodniu poniósł śmierć gruziński saneczkarz, może generować szybkości, które są zbyt niebezpieczne dla zawodników.

"Jest po prostu za szybki. Uważam, że było za wiele przypadków wypadnięcia z toru" - powiedziała w wywiadzie dla agencji Associated Press. Rohbock, srebrna medalistka igrzysk w Turynie (z Valerie Fleming) dodała, że doszła do tego wniosku już dwa lata temu podczas jazd testowych na tym torze. Rohbock jest zdania, że saneczkarki będą biły rekordy szybkości mężczyzn. "To absurdalne" - uznała Amerykanka. Ponadto zauważyła, że szybkość na ostatnim z 16. wiraży toru wyrzuca zawodników na
bandy.

"Życzyłabym sobie, by każdy wiedział, co widzimy tam na dole. Mózg niemal nie nadąża za tym, co powinny robić ręce. Uważam, że w pewnym punkcie powinno się tor rozszerzyć" - powiedziała bobsleistka. Zapytana, czy kiedykolwiek pędziła z taką szybkością na torze, odpowiedziała stanowczo - nigdy.

"Tor w St. Moritz jest jednym z najszybszych na świecie, ale jest poszerzony. Sadzę, że problem z torem w Whistler polega na tym, że w dole toru jest zbyt wiele zakrętów. Jest naprawdę ciasno. Szybkość  narasta, kłopoty się mnożą, aż do naprawdę poważnych". Rohbock i specjalistki bobslejowych ślizgów, rozpoczną rywalizację olimpijską w przyszłym tygodniu. Z torem zapoznały się pierwszy raz w piątek, podczas próbnych ślizgów. Na tę dodatkową sesję treningową zdecydowała się Międzynarodowa Federacja Bobsleja i Tobboganu (FIBT) po wypadku gruzińskiego saneczkarza. Ma ona pomóc zawodniczkom w przywyknięciu do warunków bardzo wymagającego toru.

Mimo kilku kraks i wielu wywrotek saneczkarzy, niektórzy z uczestników igrzysk uważają jazdę na tym obiekcie za ekscytującą,  szczególnie gdy pędzą z prędkością 145 km/godz.

Rohbock uważa to za "głupią odwagę". Mimo to zapowiedziała, że stanie na starcie ze swą hamulcową Michelle Rzepka. Uznała też, że w szczególnych warunkach można by rozważyć spowolnienie toru poprzez piaskowanie rynny, co jest czasami stosowane, i o czym dyskutowali działacze bobslejowej federacji.






 
Najnowsze artykuły
01.12 KONKURS - Podróż przez Mistrzostwa... 16.08 UEFA - Historia Mistrzostw Europy... 01.08 UEFA - Historia Mistrzostw Europy... 19.07 OSHEE oficjalnym napojem... 18.07 Piłka błotna na Roztoczu! 18.07 Rabobank z mistrzem świata 18.07 Przemysław Niemiec na czele... 18.07 Zgrupowanie reprezentacji Polski... 18.07 Pedrosa wygrywa GP Niemiec 18.07 Europejskie finały Pucharu Narodów...

Najczęściej czytane

© 2010 STI Group S.A. | ul. Dekabrystów 41 lokal 714; 42-215 Częstochowa | tel. +48 34 373 10 40